Blog

Všetko o kvalitnom natieraní interiérových stien

Či už bývate v rodinnom dome alebo v byte, práve steny interiéru tvoria dizajn celého obytného priestoru. Zároveň musíme podotknúť, že steny vytvoria prvý dojem aj u vašej návštevy. Poškodenie stien môže byť rôzne. Môžu vlhnúť alebo sa z nich môže odlupovať farba, čoho následkom sú neskôr plesne, ktoré sa na nich vytvoria. Určite nikto z nás netúži po čiernych alebo zelených mapách plesní na stenách. Preto je potrebné, aby sme dôkladne dbali na to, aký zvolíme náter steny, a taktiež je dôležité aj samotné prevedenie náteru. Pokiaľ je však neodborné, neskôr vie narobiť vo vašom príbytku poriadnu neplechu. Prostredníctvom tohto článku si priblížime, aký je vhodný náter pre vaše interiérové steny, a ako natieranie stien urobiť správne, aby sme si nenarobili zbytočné problémy. V prípade, ak si netrúfate sami na natieranie stien, obráťte sa na nás, ponúkame širokú škálu prosfesionálnych služieb.

Vhodný interiérový náter pre váš príbytok

Výber vhodného náteru je veľmi dôležitý. To, čím natriete vnútorné steny bytu, závisí od toho, z akého materiálu sú steny postavené, resp. čím sú potiahnuté. Hovoríme o minerálnych alebo sadrových omietkach alebo o sadrokartóne. Nevhodne zvolená farba môže mať vysokú nasiakavosť a zlé krycie schopnosti. Čo sa týka farieb, existujú tri kategórie – oteruvzdorné, umývateľné a špeciálne farby. Oteruvzdorné farby sú odolné voči suchému oteru, čo znamená, že ak sa o stenu opriete, oblečenie zostane čisté. Umývateľné farby sú vhodné do prostredia s rizikom zašpinenia alebo zamastenia. V prípade, že vám steny napádajú plesne, existujú špeciálne farby. Tieto farby majú protiplesňovú a paropriepustnú funkciu. Ešte pred samotným výberom farby nezabudnite na jednu veľmi dôležitú vec – penetračný náter. Penetrácia sa robí z dôvodu zjednotenia nasiakavosti farby, čo má za následok použitie menej vrstiev farby pri dosiahnutí dokonalého bezšmuhového náteru. Okrem toho sa robí aj z dôvodu spevnenia staršieho

Správny postup pri natieraní steny

Aj od postupu natierania záleží, či farba bude esteticky dokonalá a vydrží dlhé obdobie. V prvom rade je dôležité, aby ste očistili steny od pavučín a prachu. Taktiež je potrebné, aby ste zamaskovali všetko, čo nechcete špinavé od farby, ako napríklad vypínače, radiátory a pod. V prípade, ak je na stene viac vrstiev starého náteru, budete musieť pristúpiť k ich zoškrabaniu. Ďalším krokom je zatmelenie všetkých prasklín, rýh, špár a nerovností. Zatmeliť ich môžete sadrou, špeciálnou stierkou alebo tmelom. Po tomto kroku nasleduje nanesenie penetračného náteru. Čo sa týka samotného náteru, radíme začínať stropom. Po strope nasleduje tzv. rámovanie. Znamená to, že by ste mali namaľovať rohy, detaily okolo okna, radiátorov, vypínačov a pod. Po rámovaní odporúčame rovnomerné nanášanie farieb do tvaru písmena W. Pri opakovaní náteru sa príliš neponáhľajte. Počkajte, kým zaschne prvá vrstva. Posledným krokom sú dokončovacie práce. Po odstránení maliarskych pások opravte detaily vymaľovanej steny.

Náter na drevo

Okrem vyššie spomenutých podkladov stien je ešte jeden špecifický materiál, ktorým je drevo. Vzhľadom na to, že drevo je špeciálny materiál, vyžaduje si aj špeciálny náter, a taktiež aj špeciálne pristupovanie k priebehu natierania. Určite nikto, kto si vyberie drevený interiér, nebude chcieť v interiéri nanášať na drevo nejaké farby. Na drevo sa používa napríklad napúšťadlo na drevo, olej, lak alebo vosk. Výber vhodného náteru je závislý od toho, aký typ dreva je v interiéri. Napríklad na červený smrek sa nemusí nanášať lak alebo olej, nakoľko má schopnosť samo sa zakonzervovať. Pri tomto dreve sa používa nanášadlo, ktoré ho chráni proti škodcom. Čo sa týka oleja, laku a vosku, je jedno aký ochranný náter zvolíte, pretože všetky majú rovnaký efekt. Rozdielnosť potom môžete vidieť vo farbe. Ak chcete zanechať pôvodný vzhľad dreva, určite zvoľte olej. Pre vlhké prostredie odporúčame lak. Ak chcete zmenu farby dreva, použite farebný náter na drevo.

English Magyar