Blog

Čistenie zámkovej dlažby

Okrem toho, že sa zámková dlažba využíva na pochôdzkové chodníky alebo pre státie automobilov, je aj estetickým skrášlením okolia domu. Na rozdiel od betónovej plochy je však náročnejšia na údržbu. Medzi najčastejšie problémy zámkovej dlažby patrí znečistenie olejom, prerastanie burinou, znečistenie cementom či rastúci mach.

 

Čistenie zámkovej dlažby od oleja

Určite mnohí z vás poznajú situáciu, kedy z auta kvapká olej, alebo zostane olejová škvrna na dlažbe po dobrej grilovačke. Kvapkajúci olej je problémom nielen pre mechanika, ale aj pre trávnatý porast, a taktiež aj pre zámkovú dlažbu. Najdôležitejšie je, aby sa problém oleja na zámkovej dlažbe začal riešiť okamžite po incidente, kedy sa olej na ňu dostal. Najčastejšie sa tento problém rieši horúcou vodou so saponátom, avšak tento spôsob čistenia nie je vždy účinný. Zbaviť mastnoty sa dá aj obyčajnými čistiacimi prostriedkami ako napríklad ARVA. Silnejším a účinnejším prostriedkom na olej je HG absorbátor oleja. V prípade, ak je olejová škvrna veľká a staršia, pre perfektný výsledok je potrebné zájsť k odborníkom. Firmy, ktoré sa zaoberajú čistením zámkovej dlažby, používajú tlakový čistič spolu s účinným chemickým odmasťovacím prostriedkom.

Čistenie zámkovej dlažby od buriny

Burina je ďalším vážnym problémom, ktorý narúša dokonalý vzhľad vašej zámkovej dlažby. V prípade buriny hovoríme o najčastejšom znečistení zámkovej dlažby. Proti burine sa dá bojovať hneď niekoľkými spôsobmi. V prvom rade budete musieť vyrezať najväčšie buriny nožíkom, aby sa odstránilo čo najviac rastlín aj s koreňom. Keď už sú škáry vyčistené od koreňov, môžete do nich nasypať jedlú sódu. Sóda je hydrogén uhličitan sodný, ktorý preťaží burinu soľou, ktorá vyschne až po korene. Sóda však nie je taká agresívna, ako niektoré špeciálne prostriedky, preto je potrebné aplikovať ju viackrát, približne každých šesť týždňov. Do vyčistených škár sa dá naliať aj ocot s vodou v pomere 1:1. Kyselina octová vysaje vlhkosť z rastlín, ktoré do 24 hodín odumrú. Z octu môžete vyrobiť aj kvalitný postrek proti burine. Tento postrek sa skladá z litra octu, pol hrnčeka soli a Jari. Tento postrek vyhubí burinu dlhodobo. V prípade chemických prostriedkov môžeme na burinu použiť SAVO. Najefektívnejšie čistenie buriny predstavujú chemické herbicídy, či už hovoríme o selektívnych alebo neselektívnych herbicídoch. Neselektívne herbicídy zaútočia na akúkoľvek rastlinu, preto sú nebezpečnejšie pre okolie zámkovej dlažby. Selektívne herbicídy účinkujú len na niektoré rastliny, preto sa využívajú aj na trávnik, z ktorého vyhubia neželané rastlinstvo.

 

Čistenie zámkovej dlažby od cementu

Stavebné práce na dome, aj keď sme už dom dávno postavili a dokončili, poznajú mnohí ľudia. Často je na dome čo vylepšovať alebo prerobiť. Po stavebných prácach môže na zámkovej dlažbe zostať zaschnutý cement, vápno alebo iné, nežiaduce stavebné hmoty. Čo sa týka malty a cementu, ide o jedno z najnáročnejších čistení zámkovej dlažby vôbec. Vyčistiť zaschnutý cement môžeme vysokotlakovým čističom, ktorý však môže byť na hrubú vrstvu cementu prikrátky. V prípade čistenia cementu môžeme použiť odstraňovač cementových povlakov, vždy však vyberte takú chémiu, ktorou môžeme čistiť zámkovú dlažbu.

 

Čistenie zámkovej dlažby od machu

 

 

Machy spôsobujú problémy takmer všade na dome, či už hovoríme o streche, fasáde, a taktiež aj zámkovej dlažbe. Machom na fasáde sme sa venovali v článku “ Ako správne postupovať pri čistení fasády? “ v článku sa dozviete aj aké overené metódy čistenia fasád používame.

Vyčistiť zámkovú dlažbu od machu sa dá veľmi efektívne vysokotlakovým čističom. Taktiež existuje veľké množstvo chemických prípravkov, ktoré vám pomôžu veľmi efektívne bojovať s machom. Medzi najefektívnejšie čistiace prostriedky patrí HG odstraňovač zelených povlakov a machu. Ďalším efektívnym prostriedkom na čistenie machu je Machožrút. Tento čistiaci prostriedok je vhodný aj na fasády alebo strechy. Okrem týchto dvoch spomínaných čistiacich prostriedkov ponúkajú výrobcovia aj množstvo iných prostriedkov, pomocou ktorých sa problém machu na vašej zámkovej dlažbe dá dlhodobo vyriešiť.

 

 

English Magyar